يانه ى كورد تيشك

تؤ له زووره وه نيت به ريز هيوادارين خؤت تؤماربكه ى تاكوو به جوانى بابه ته كانى يانه ى كورد تيشك ببينيت فه رموو خؤت تؤمار بكه

انضم إلى المنتدى ، فالأمر سريع وسهل

يانه ى كورد تيشك

تؤ له زووره وه نيت به ريز هيوادارين خؤت تؤماربكه ى تاكوو به جوانى بابه ته كانى يانه ى كورد تيشك ببينيت فه رموو خؤت تؤمار بكه

يانه ى كورد تيشك

هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

kurdtishk

گرنگترین سووده‌ ته‌ندروستیه‌كانى خواردنى پیاز Www.ramanrealy.xtgem_2
سڵاو له‌ ئه‌ندامه‌ تازه‌كانى یانه‌ى كورد تیشك / danyar asuda
www.lawanikirkuk.com مالبه رى لاوانى كه ركوك
 گرنگترین سووده‌ ته‌ندروستیه‌كانى خواردنى پیاز I313948738_92035_5
 گرنگترین سووده‌ ته‌ندروستیه‌كانى خواردنى پیاز 2702051sgrzgsxkiq_7
 گرنگترین سووده‌ ته‌ندروستیه‌كانى خواردنى پیاز Love
 گرنگترین سووده‌ ته‌ندروستیه‌كانى خواردنى پیاز 7
 گرنگترین سووده‌ ته‌ندروستیه‌كانى خواردنى پیاز Ramanrealy_12
 گرنگترین سووده‌ ته‌ندروستیه‌كانى خواردنى پیاز 39_2
 گرنگترین سووده‌ ته‌ندروستیه‌كانى خواردنى پیاز 1
 گرنگترین سووده‌ ته‌ندروستیه‌كانى خواردنى پیاز H4new.com-8cdb8d9449
 گرنگترین سووده‌ ته‌ندروستیه‌كانى خواردنى پیاز Ykurdistan-af7528fb84

المواضيع الأخيرة

» ته فسيرى قورئان به كوردى وكام دةنك خؤشت ده وى داونلؤدى بكة
 گرنگترین سووده‌ ته‌ندروستیه‌كانى خواردنى پیاز Emptyالإثنين ديسمبر 28, 2015 1:21 am من طرف sulimansoran

» په‌رده‌ی كچێنی چییه‌؟ جۆره‌ ناباوه‌كانی په‌رده‌ی كچێنی، لابردنی‌ په‌رده‌ی‌ كچێنی‌ ... سه‌ره‌تای‌ ژیانیكی‌ نوێ‌؟ ....هتد
 گرنگترین سووده‌ ته‌ندروستیه‌كانى خواردنى پیاز Emptyالخميس يناير 23, 2014 8:48 pm من طرف دايكى عمار

» هیچ کات کۆمپیوتەرەکەت فۆرمات مەکە!!
 گرنگترین سووده‌ ته‌ندروستیه‌كانى خواردنى پیاز Emptyالخميس يناير 09, 2014 8:20 pm من طرف karwan kara

» ماڵپه‌رێك بۆ وه‌رگێران زیاتر له‌ 50 زمان
 گرنگترین سووده‌ ته‌ندروستیه‌كانى خواردنى پیاز Emptyالخميس أكتوبر 10, 2013 5:19 am من طرف dlshad

» ئه م سايته تايبه ته به يارى
 گرنگترین سووده‌ ته‌ندروستیه‌كانى خواردنى پیاز Emptyالجمعة يونيو 21, 2013 3:37 pm من طرف shamal jalal

» له‌ (چین) گۆشتی مرۆڤ هه‌یه‌ و ئه‌فرۆشرێت + 18
 گرنگترین سووده‌ ته‌ندروستیه‌كانى خواردنى پیاز Emptyالجمعة مارس 22, 2013 6:42 pm من طرف danyar asuda

» وينه يه كى ناخ ته زين
 گرنگترین سووده‌ ته‌ندروستیه‌كانى خواردنى پیاز Emptyالأربعاء مارس 20, 2013 5:03 am من طرف danyar asuda

» ئه وكوره ى به هوى به يداكردنى 5 هه زار دينار بو بزيوى زينى توشى جيهات
 گرنگترین سووده‌ ته‌ندروستیه‌كانى خواردنى پیاز Emptyالأربعاء مارس 13, 2013 7:07 am من طرف danyar asuda

»  انتى فايروسى اتورن
 گرنگترین سووده‌ ته‌ندروستیه‌كانى خواردنى پیاز Emptyالأربعاء مارس 13, 2013 5:36 am من طرف danyar asuda

سبتمبر 2024

الأحدالإثنينالثلاثاءالأربعاءالخميسالجمعةالسبت
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

اليومية اليومية

سايته كان

سايته كان www.lawanikirkuk.com مالبه رى لاوانى كه ركوك www.lawanikurdistan.com مالبه رى يه كيتى لاوانى ديموكراتى كوردستان

2 مشترك

گرنگترین سووده‌ ته‌ندروستیه‌كانى خواردنى پیاز

ئازاد خوزكه
    ئازاد خوزكه
    به‌ڕێوه‌به‌ری يانه ى كورد تيشك
    به‌ڕێوه‌به‌ری يانه ى كورد تيشك

گرنگترین سووده‌ ته‌ندروستیه‌كانى خواردنى پیاز Empty گرنگترین سووده‌ ته‌ندروستیه‌كانى خواردنى پیاز

مُساهمة من طرف ئازاد خوزكه الأحد سبتمبر 11, 2011 3:58 pm

توێژه‌رانى هوله‌ندى ده‌لێن" ڕۆژانه‌ خواردنى نیو پیازى قه‌باره‌ مامناوه‌ند ، ده‌كرێت مه‌ترسی تووشبوون به‌ شێرپه‌نجه‌ى گه‌ده‌ كه‌م بكاته‌وه‌ .

دكتۆرى هندى منۆن له‌ كۆلیژى پزیشكى زانكۆى نیوكاسل له‌ به‌ریتانیا ئاماژه‌ى به‌وه‌دا ، كه‌ خواردنى پیاز به‌ خاوى یان كۆلێنراوى یان بڕژاوى ڕێگه‌ له‌ ڕوودانى حاله‌تى جه‌ڵته‌ى دڵ و مێشك ده‌گرێت ، وه‌ لێكۆلینه‌وه‌یه‌كى ئه‌م دوایه‌ش ئه‌وه‌ى دووپات كردووته‌وه‌ كه‌ ڕۆژانه‌ خواردنى نیو پیاز ، یارمه‌تى پاراستن و چاره‌سه‌ركردنى مرۆڤ ده‌دات له‌ دژى نه‌خۆشیه‌كانى دڵ .

به‌پێی وته‌ى توێژه‌ران پێكهاته‌ى كبریتى كه‌ به‌شێوه‌یه‌كى فراوان له‌ پیازدا هه‌یه‌ ، دژى به‌كتریاى "هیلیۆ باكتر بایلۆرى" ده‌وه‌ستێت ، كه‌ مرۆڤ تووشی هه‌ڵئاوسانى گه‌ده‌ ده‌كات ، له‌هه‌مان كاتیشدا رێگه‌ له‌ مه‌ترسی تووشبوون به‌ شێرپه‌نجه‌ى گه‌ده‌ ده‌گرێت ، كه‌ ئه‌مه‌ش به‌ رێژه‌یه‌كى زیاتر تووشی ئافرتان ده‌بێت .

پیاز یارمه‌تى به‌هێزكردنى گه‌ده‌و كۆئه‌ندامى ده‌مارو جگه‌رو گۆرچیله‌ و كۆئه‌ندامى میز ده‌دات . وه‌ دژى ڕۆماتیزم و ڕه‌قبوونى خوێنبه‌ره‌كان و مه‌ینى خوێن ده‌دات ، له‌لایه‌كى تریشه‌وه‌ ئاستى شه‌كر كه‌م ده‌كاته‌وه‌و سوود به‌ پێست و به‌هێزكردنى قژ ده‌گه‌ینێت .

به‌پێی لێكۆلینه‌وه‌یه‌كى تری تازه‌ى زانستى ، خواردنه‌وه‌ى شه‌ربه‌تى پیاز ده‌بێته‌ هۆى كه‌مكردنه‌وه‌ى ئاستى شه‌كر له‌ناو خوێندا ، وه‌ پێكهاته‌یه‌كى ڕووه‌كى و دژه‌ ئۆكسیدى له‌ناو پیازدا هه‌یه‌ ، كه‌ مه‌ترسی تووشبوون به‌ شێرپه‌نجه‌ى سییه‌كان كه‌مده‌كاته‌وه‌ .

هه‌روه‌ها پیاز به‌هۆى بوونى ماده‌ى "كویرسیتین" تێیدا ، ده‌كرێت مرۆڤ له‌ مه‌ترسی تووشبوون به‌ شێرپه‌نجه‌ى سییه‌كان ڕزگار بكات .
     گرنگترین سووده‌ ته‌ندروستیه‌كانى خواردنى پیاز __________

س.كوردستان تيفي
    danyar asuda
    danyar asuda
    به‌ڕێوه‌به‌ری گشتی يانه ى كوردتيشك
    به‌ڕێوه‌به‌ری گشتی يانه ى كوردتيشك

گرنگترین سووده‌ ته‌ندروستیه‌كانى خواردنى پیاز Empty رد: گرنگترین سووده‌ ته‌ندروستیه‌كانى خواردنى پیاز

مُساهمة من طرف danyar asuda الأحد سبتمبر 11, 2011 4:13 pm

ده ست خؤش به لام والله من حه زم به بياز نييه جونكه سوودى هه يه هههههههههههههههه نه كبه تم

الوقت/التاريخ الآن هو الثلاثاء سبتمبر 24, 2024 5:23 am