يانه ى كورد تيشك

تؤ له زووره وه نيت به ريز هيوادارين خؤت تؤماربكه ى تاكوو به جوانى بابه ته كانى يانه ى كورد تيشك ببينيت فه رموو خؤت تؤمار بكه

انضم إلى المنتدى ، فالأمر سريع وسهل

يانه ى كورد تيشك

تؤ له زووره وه نيت به ريز هيوادارين خؤت تؤماربكه ى تاكوو به جوانى بابه ته كانى يانه ى كورد تيشك ببينيت فه رموو خؤت تؤمار بكه

يانه ى كورد تيشك

هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

kurdtishk

زانیاری گرنگ بۆ ته‌ندروستیت Www.ramanrealy.xtgem_2
سڵاو له‌ ئه‌ندامه‌ تازه‌كانى یانه‌ى كورد تیشك / danyar asuda
www.lawanikirkuk.com مالبه رى لاوانى كه ركوك
زانیاری گرنگ بۆ ته‌ندروستیت I313948738_92035_5
زانیاری گرنگ بۆ ته‌ندروستیت 2702051sgrzgsxkiq_7
زانیاری گرنگ بۆ ته‌ندروستیت Love
زانیاری گرنگ بۆ ته‌ندروستیت 7
زانیاری گرنگ بۆ ته‌ندروستیت Ramanrealy_12
زانیاری گرنگ بۆ ته‌ندروستیت 39_2
زانیاری گرنگ بۆ ته‌ندروستیت 1
زانیاری گرنگ بۆ ته‌ندروستیت H4new.com-8cdb8d9449
زانیاری گرنگ بۆ ته‌ندروستیت Ykurdistan-af7528fb84

المواضيع الأخيرة

» ته فسيرى قورئان به كوردى وكام دةنك خؤشت ده وى داونلؤدى بكة
زانیاری گرنگ بۆ ته‌ندروستیت Emptyالإثنين ديسمبر 28, 2015 1:21 am من طرف sulimansoran

» په‌رده‌ی كچێنی چییه‌؟ جۆره‌ ناباوه‌كانی په‌رده‌ی كچێنی، لابردنی‌ په‌رده‌ی‌ كچێنی‌ ... سه‌ره‌تای‌ ژیانیكی‌ نوێ‌؟ ....هتد
زانیاری گرنگ بۆ ته‌ندروستیت Emptyالخميس يناير 23, 2014 8:48 pm من طرف دايكى عمار

» هیچ کات کۆمپیوتەرەکەت فۆرمات مەکە!!
زانیاری گرنگ بۆ ته‌ندروستیت Emptyالخميس يناير 09, 2014 8:20 pm من طرف karwan kara

» ماڵپه‌رێك بۆ وه‌رگێران زیاتر له‌ 50 زمان
زانیاری گرنگ بۆ ته‌ندروستیت Emptyالخميس أكتوبر 10, 2013 5:19 am من طرف dlshad

» ئه م سايته تايبه ته به يارى
زانیاری گرنگ بۆ ته‌ندروستیت Emptyالجمعة يونيو 21, 2013 3:37 pm من طرف shamal jalal

» له‌ (چین) گۆشتی مرۆڤ هه‌یه‌ و ئه‌فرۆشرێت + 18
زانیاری گرنگ بۆ ته‌ندروستیت Emptyالجمعة مارس 22, 2013 6:42 pm من طرف danyar asuda

» وينه يه كى ناخ ته زين
زانیاری گرنگ بۆ ته‌ندروستیت Emptyالأربعاء مارس 20, 2013 5:03 am من طرف danyar asuda

» ئه وكوره ى به هوى به يداكردنى 5 هه زار دينار بو بزيوى زينى توشى جيهات
زانیاری گرنگ بۆ ته‌ندروستیت Emptyالأربعاء مارس 13, 2013 7:07 am من طرف danyar asuda

»  انتى فايروسى اتورن
زانیاری گرنگ بۆ ته‌ندروستیت Emptyالأربعاء مارس 13, 2013 5:36 am من طرف danyar asuda

سبتمبر 2024

الأحدالإثنينالثلاثاءالأربعاءالخميسالجمعةالسبت
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

اليومية اليومية

سايته كان

سايته كان www.lawanikirkuk.com مالبه رى لاوانى كه ركوك www.lawanikurdistan.com مالبه رى يه كيتى لاوانى ديموكراتى كوردستان

زانیاری گرنگ بۆ ته‌ندروستیت

تينو
    تينو
    ئه‌ندامى زۆر چالاك
    ئه‌ندامى زۆر چالاك

زانیاری گرنگ بۆ ته‌ندروستیت Empty زانیاری گرنگ بۆ ته‌ندروستیت

مُساهمة من طرف تينو الجمعة أكتوبر 19, 2012 9:49 pm

به‌كارهێنانی خۆراكێكی هاوسه‌نگ و له‌كاتی دیاریكراو و واده‌یه‌كی رێكوپێكدا یارمه‌تی جه‌سته‌ی مرۆڤ ده‌دات له‌ مادده‌ كیمیاویی و ژه‌هره‌كانی ناو جه‌سته‌ رزگاری ببێت:

له‌سه‌عات 9 بۆ 11ی شه‌و كاتی فڕێدانه‌ ده‌ره‌وه‌ی ژه‌هره‌ كانی كۆئه‌ندامی لیمفاویه‌. له‌به‌ر ئه‌وه‌ ده‌بێت كاته‌كه‌ به‌ هێمنیی به‌سه‌ر ببرێت. ئه‌گه‌ر كه‌یبانوی ماڵ تا ئه‌وكاته‌ هه‌ر به‌رده‌وامبێت له‌ ئه‌رك و كاری ناوماڵدا , ئه‌وه‌ كاریگه‌ریی خراپی بۆ سه‌ر ته‌ندروستیی ده‌بێت.
    له‌ سه‌عات 11ی ئێواره‌ بۆ 1 ی به‌یانی واده‌ی رزگاربوونی زراوه‌ له‌ ژه‌هره‌كان و چاكترین كاتیشه‌ بۆ خه‌وتن.
    له‌ سه‌عات 3 بۆ 5ی به‌یانی واده‌ی رزگاربوونی سیه‌كانه‌ له‌ ژه‌هره‌كان, بۆیه‌ ده‌بینین ئه‌وه‌ی كۆكه‌ی هه‌بێت, له‌م ماوه‌یه‌دا زۆر ده‌كۆكێت.هۆكاری ئه‌وه‌ش ئه‌وه‌یه‌ كه‌ پرۆسه‌ی رزگاربوون له‌ ژه‌هره‌كان ده‌ستیپێكردوه‌و پێویست ناكات ده‌رمان بخورێت بۆ وه‌ستاندن یاخود هێوركردنه‌وه‌ی كۆكه‌ له‌م كاته‌دا بۆ رێگه‌گرتن له‌ ده‌ستێوه‌ردان له‌ پرۆسه‌ی رزگاربوونی سیه‌كان له‌و ژه‌هرانه‌ی تێیدان. لێره‌دا ئاگاداری جگه‌ره‌خۆر ده‌كه‌ین كه‌ جگه‌ره‌ نه‌كێشن چونكه‌ رێگه‌ له‌ پرۆسه‌ی رزگاربوون له‌ ژه‌هره‌كان ده‌گرێت له‌ رێگه‌ی زیادكردنی ژه‌هری نوێ له‌ بری فرێدانی كۆنه‌كه‌.
    سه‌عات 5 ی به‌یانی واده‌ی رزگاربوونی ریخۆڵه‌ ئه‌ستووره‌یه‌ (قۆڵۆن)له‌ ژه‌هره‌كان, بۆیه‌ ده‌بێت له‌م كاته‌دا میز بكرێت بۆ رزگاربوونی میزه‌ڵدان له‌ ژه‌هره‌كان . ئامۆژگاریمان بۆ ئه‌و كه‌سانه‌ی قه‌بزیی درێژخایه‌نیان هه‌یه‌ به‌رده‌وام بن له‌ هه‌ستان له‌ 5 ی به‌یانیدا بۆ یارمه‌تیدانی ریخۆڵه‌ بۆ ئیشكردن و فرێدانه‌ ده‌ره‌وه‌. ئه‌و قه‌بزیه‌ له‌ ماوه‌ی چه‌ند رۆژێكدا كۆتایی دێت. ده‌بێت پابه‌ندیش بیت به‌ خواردنێكی هاوسه‌نگه‌وه‌.
    سه‌عات 7 بۆ 9 ی به‌یانی واده‌ی مژینی خواردنه‌ له‌ ریخۆڵه‌ باریكه‌دا,بۆیه‌ ده‌بێت نانی به‌یانی له‌م كاته‌دا بخورێت. به‌ڵام ئه‌و كه‌سانه‌ی كه‌م خوێنن و كه‌میی هیمۆگڵۆبینیان هه‌یه‌ ده‌بێت پێش سه‌عات 6.30 نانی به‌یانی بخۆن. ئه‌و كه‌سانه‌ش كه‌ وازیان له‌ خواردنی به‌یانی هێناوه‌ ده‌بێت ده‌ست له‌و خوه‌ هه‌ڵبگرن چونكه‌ ئه‌وه‌ ده‌بێته‌ تێكچوون و په‌ككه‌وتنی جگه‌ر.
    له‌ نیوه‌شه‌وه‌وه‌ بۆ 4 ی به‌یانی ئه‌و كاته‌یه‌ كه‌ مۆخی ئێسك خانه‌كانی خوێن دروستده‌كات , بۆیه‌ ده‌بێت زوو بخه‌وین... و باش و به‌ قورسییش بخه‌وین!
    خه‌وتنی دره‌نگ و له‌خه‌وهه‌ڵسانی دره‌نگ له‌ش په‌ك ده‌خات كه‌ نه‌توانێت ژه‌هره‌كان فرَێبدات.
    زانیاری گرنگ بۆ ته‌ندروستیت 0c34ea8973

الوقت/التاريخ الآن هو الثلاثاء سبتمبر 24, 2024 5:30 am