يانه ى كورد تيشك

تؤ له زووره وه نيت به ريز هيوادارين خؤت تؤماربكه ى تاكوو به جوانى بابه ته كانى يانه ى كورد تيشك ببينيت فه رموو خؤت تؤمار بكه

انضم إلى المنتدى ، فالأمر سريع وسهل

يانه ى كورد تيشك

تؤ له زووره وه نيت به ريز هيوادارين خؤت تؤماربكه ى تاكوو به جوانى بابه ته كانى يانه ى كورد تيشك ببينيت فه رموو خؤت تؤمار بكه

يانه ى كورد تيشك

هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

kurdtishk

ئایا گریان بەسودە بۆ تەندروستی ژنان؟  Www.ramanrealy.xtgem_2
سڵاو له‌ ئه‌ندامه‌ تازه‌كانى یانه‌ى كورد تیشك / danyar asuda
www.lawanikirkuk.com مالبه رى لاوانى كه ركوك
ئایا گریان بەسودە بۆ تەندروستی ژنان؟  I313948738_92035_5
ئایا گریان بەسودە بۆ تەندروستی ژنان؟  2702051sgrzgsxkiq_7
ئایا گریان بەسودە بۆ تەندروستی ژنان؟  Love
ئایا گریان بەسودە بۆ تەندروستی ژنان؟  7
ئایا گریان بەسودە بۆ تەندروستی ژنان؟  Ramanrealy_12
ئایا گریان بەسودە بۆ تەندروستی ژنان؟  39_2
ئایا گریان بەسودە بۆ تەندروستی ژنان؟  1
ئایا گریان بەسودە بۆ تەندروستی ژنان؟  H4new.com-8cdb8d9449
ئایا گریان بەسودە بۆ تەندروستی ژنان؟  Ykurdistan-af7528fb84

المواضيع الأخيرة

» ته فسيرى قورئان به كوردى وكام دةنك خؤشت ده وى داونلؤدى بكة
ئایا گریان بەسودە بۆ تەندروستی ژنان؟  Emptyالإثنين ديسمبر 28, 2015 1:21 am من طرف sulimansoran

» په‌رده‌ی كچێنی چییه‌؟ جۆره‌ ناباوه‌كانی په‌رده‌ی كچێنی، لابردنی‌ په‌رده‌ی‌ كچێنی‌ ... سه‌ره‌تای‌ ژیانیكی‌ نوێ‌؟ ....هتد
ئایا گریان بەسودە بۆ تەندروستی ژنان؟  Emptyالخميس يناير 23, 2014 8:48 pm من طرف دايكى عمار

» هیچ کات کۆمپیوتەرەکەت فۆرمات مەکە!!
ئایا گریان بەسودە بۆ تەندروستی ژنان؟  Emptyالخميس يناير 09, 2014 8:20 pm من طرف karwan kara

» ماڵپه‌رێك بۆ وه‌رگێران زیاتر له‌ 50 زمان
ئایا گریان بەسودە بۆ تەندروستی ژنان؟  Emptyالخميس أكتوبر 10, 2013 5:19 am من طرف dlshad

» ئه م سايته تايبه ته به يارى
ئایا گریان بەسودە بۆ تەندروستی ژنان؟  Emptyالجمعة يونيو 21, 2013 3:37 pm من طرف shamal jalal

» له‌ (چین) گۆشتی مرۆڤ هه‌یه‌ و ئه‌فرۆشرێت + 18
ئایا گریان بەسودە بۆ تەندروستی ژنان؟  Emptyالجمعة مارس 22, 2013 6:42 pm من طرف danyar asuda

» وينه يه كى ناخ ته زين
ئایا گریان بەسودە بۆ تەندروستی ژنان؟  Emptyالأربعاء مارس 20, 2013 5:03 am من طرف danyar asuda

» ئه وكوره ى به هوى به يداكردنى 5 هه زار دينار بو بزيوى زينى توشى جيهات
ئایا گریان بەسودە بۆ تەندروستی ژنان؟  Emptyالأربعاء مارس 13, 2013 7:07 am من طرف danyar asuda

»  انتى فايروسى اتورن
ئایا گریان بەسودە بۆ تەندروستی ژنان؟  Emptyالأربعاء مارس 13, 2013 5:36 am من طرف danyar asuda

سبتمبر 2024

الأحدالإثنينالثلاثاءالأربعاءالخميسالجمعةالسبت
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

اليومية اليومية

سايته كان

سايته كان www.lawanikirkuk.com مالبه رى لاوانى كه ركوك www.lawanikurdistan.com مالبه رى يه كيتى لاوانى ديموكراتى كوردستان

ئایا گریان بەسودە بۆ تەندروستی ژنان؟

ئازاد خوزكه
    ئازاد خوزكه
    به‌ڕێوه‌به‌ری يانه ى كورد تيشك
    به‌ڕێوه‌به‌ری يانه ى كورد تيشك

ئایا گریان بەسودە بۆ تەندروستی ژنان؟  Empty ئایا گریان بەسودە بۆ تەندروستی ژنان؟

مُساهمة من طرف ئازاد خوزكه الإثنين سبتمبر 12, 2011 5:19 pm

ئایا گریان گرنگە؟ جۆرەكانی چیە؟ ئایا پەیوەندی هەیە بە سۆزەوە؟ زۆرێك لەلێكۆڵینەوە ئەنجام دراوە دەربارەی ئەو بابەتە بەڵام ڕاستی كاریگەری گریان چیە لەسەر تەندروستی؟
    ئایا زیان بەخشە یان بەسودە؟ چەند توێژینەوەیەكی تر هەیە دەڵێت گریان كارەكان خرابتر دەكات. چونكە دەبێتە هۆی سەر ئێشە و ئەو فرمێسكانەی لەچاو یەنە دەرەوە دەبێتە هۆی توشبون بە شەقیقە( سەرئێشەی نیوە) فری پێی وایە گریان جەستە ڕزگار دەكات لەمادە كیمیاییەكان كە پەیوەندی بە پەستانی دەرونییەوەهەیە ، فرمێسكی سۆز پێكهاتوە لە ڕێژەیەكی گەورە لەهۆرمۆنی " البرولاكین" i c t " كە لەخوێندا هەیە لەكاتی ڕوبەڕوبونەوەی پەستان، گریان جەستە ڕزگار دەكات لەو مادانە.
    ئەو دەرخستەیە ڕونیدەكاتەوە كە گریانی ژنان پێنج ئەوەندە سەردەكەوێت بەسەر گریانی پیاواندا
    چونكە ڕێژەی فالبرولاكین لای ژنان زیاترە بە بەراورد لەپیاوان
    هەروەها ئەو هۆرمەنە بەرپرسە لەدەركردنی شیر.
    دكتۆر فری دەڵێت كە دڵ تەنگی بەرپرسە لەزۆرترین ڕێژەی فرمێسك كە مرۆڤ دەردیدات لەكاتێكدا كە خۆشی بەرپرسە لە20% لەفرمێسك بەڵام توڕەبون بە پلەی سێهەم دێت.
    لەدیاریترین جۆرەكانی فرمێسك كە چاو دەیڕێژێت.
    فرمێسكی بارانی: پارێزگاری لەشێ و تەندروستی چاوەكان دەكات، یارمەتی چاو دەدات بە ئاسانی بجوڵێت لەكاتی وشك بونەوەیدا و پێكهاتوە لەخوێیەكان و ڕژینەكانی بونەوەرە بەئاگاكان دەكوژێت
    فرمێسكی سۆز، پێك هاتوە لەمادەی فرمێسكی بارانی وایە لێرەدا غودەی فرمێسكەكان زیاد دەكەن ڕشتنی فرمێسك بەسودە بۆ پاراستنی چاوەكان لەپیسی و دوكەڵ
    فرمێسكی خوشەویستی، لەئەنجامی ڕوداوە سۆزدارییەكانەوە دەردەچێت پێكهاتوە لەهۆرمۆنات و پرۆتینەكان ئەندرۆفین ئەم مادانە هاوكارە لەسەر دەركردنی مادە ژەهراوییەكان لەلەشدا و كەمكردنەوەی پەستانی دەرونی لەكاتی گریاندا.

س.هه لاتني كه ورة
    شایانی باسە كردنەوەو داخستی چاوەكان بەشێوەیەكی بی خواست بە ڕێژەی 20 جار لەخولەكێكدا ئەو جوڵەیەیە كە پارێزگاری لەجیری چاوەكان دەكات .

الوقت/التاريخ الآن هو الثلاثاء سبتمبر 24, 2024 5:30 am