يانه ى كورد تيشك

تؤ له زووره وه نيت به ريز هيوادارين خؤت تؤماربكه ى تاكوو به جوانى بابه ته كانى يانه ى كورد تيشك ببينيت فه رموو خؤت تؤمار بكه

انضم إلى المنتدى ، فالأمر سريع وسهل

يانه ى كورد تيشك

تؤ له زووره وه نيت به ريز هيوادارين خؤت تؤماربكه ى تاكوو به جوانى بابه ته كانى يانه ى كورد تيشك ببينيت فه رموو خؤت تؤمار بكه

يانه ى كورد تيشك

هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

kurdtishk

ئایا ژنان زیاتر لێبورده‌ن یان پیاوان؟  Www.ramanrealy.xtgem_2
سڵاو له‌ ئه‌ندامه‌ تازه‌كانى یانه‌ى كورد تیشك / danyar asuda
www.lawanikirkuk.com مالبه رى لاوانى كه ركوك
 ئایا ژنان زیاتر لێبورده‌ن یان پیاوان؟  I313948738_92035_5
 ئایا ژنان زیاتر لێبورده‌ن یان پیاوان؟  2702051sgrzgsxkiq_7
 ئایا ژنان زیاتر لێبورده‌ن یان پیاوان؟  Love
 ئایا ژنان زیاتر لێبورده‌ن یان پیاوان؟  7
 ئایا ژنان زیاتر لێبورده‌ن یان پیاوان؟  Ramanrealy_12
 ئایا ژنان زیاتر لێبورده‌ن یان پیاوان؟  39_2
 ئایا ژنان زیاتر لێبورده‌ن یان پیاوان؟  1
 ئایا ژنان زیاتر لێبورده‌ن یان پیاوان؟  H4new.com-8cdb8d9449
 ئایا ژنان زیاتر لێبورده‌ن یان پیاوان؟  Ykurdistan-af7528fb84

المواضيع الأخيرة

» ته فسيرى قورئان به كوردى وكام دةنك خؤشت ده وى داونلؤدى بكة
 ئایا ژنان زیاتر لێبورده‌ن یان پیاوان؟  Emptyالإثنين ديسمبر 28, 2015 1:21 am من طرف sulimansoran

» په‌رده‌ی كچێنی چییه‌؟ جۆره‌ ناباوه‌كانی په‌رده‌ی كچێنی، لابردنی‌ په‌رده‌ی‌ كچێنی‌ ... سه‌ره‌تای‌ ژیانیكی‌ نوێ‌؟ ....هتد
 ئایا ژنان زیاتر لێبورده‌ن یان پیاوان؟  Emptyالخميس يناير 23, 2014 8:48 pm من طرف دايكى عمار

» هیچ کات کۆمپیوتەرەکەت فۆرمات مەکە!!
 ئایا ژنان زیاتر لێبورده‌ن یان پیاوان؟  Emptyالخميس يناير 09, 2014 8:20 pm من طرف karwan kara

» ماڵپه‌رێك بۆ وه‌رگێران زیاتر له‌ 50 زمان
 ئایا ژنان زیاتر لێبورده‌ن یان پیاوان؟  Emptyالخميس أكتوبر 10, 2013 5:19 am من طرف dlshad

» ئه م سايته تايبه ته به يارى
 ئایا ژنان زیاتر لێبورده‌ن یان پیاوان؟  Emptyالجمعة يونيو 21, 2013 3:37 pm من طرف shamal jalal

» له‌ (چین) گۆشتی مرۆڤ هه‌یه‌ و ئه‌فرۆشرێت + 18
 ئایا ژنان زیاتر لێبورده‌ن یان پیاوان؟  Emptyالجمعة مارس 22, 2013 6:42 pm من طرف danyar asuda

» وينه يه كى ناخ ته زين
 ئایا ژنان زیاتر لێبورده‌ن یان پیاوان؟  Emptyالأربعاء مارس 20, 2013 5:03 am من طرف danyar asuda

» ئه وكوره ى به هوى به يداكردنى 5 هه زار دينار بو بزيوى زينى توشى جيهات
 ئایا ژنان زیاتر لێبورده‌ن یان پیاوان؟  Emptyالأربعاء مارس 13, 2013 7:07 am من طرف danyar asuda

»  انتى فايروسى اتورن
 ئایا ژنان زیاتر لێبورده‌ن یان پیاوان؟  Emptyالأربعاء مارس 13, 2013 5:36 am من طرف danyar asuda

سبتمبر 2024

الأحدالإثنينالثلاثاءالأربعاءالخميسالجمعةالسبت
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

اليومية اليومية

سايته كان

سايته كان www.lawanikirkuk.com مالبه رى لاوانى كه ركوك www.lawanikurdistan.com مالبه رى يه كيتى لاوانى ديموكراتى كوردستان

ئایا ژنان زیاتر لێبورده‌ن یان پیاوان؟

ئازاد خوزكه
    ئازاد خوزكه
    به‌ڕێوه‌به‌ری يانه ى كورد تيشك
    به‌ڕێوه‌به‌ری يانه ى كورد تيشك

ئایا ژنان زیاتر لێبورده‌ن یان پیاوان؟  Empty ئایا ژنان زیاتر لێبورده‌ن یان پیاوان؟

مُساهمة من طرف ئازاد خوزكه الجمعة سبتمبر 16, 2011 3:16 pm

توێژه‌رێكی كۆمه‌ڵایه‌تی: ئه‌گه‌ر هه‌ستی لێبورده‌یی له‌ نێوان ژن و پیاودا یه‌كسان نه‌بێت ئه‌و پرۆسه‌یه‌ی كه‌ پێكیانهێناوه‌ لاسه‌نگ ده‌بێت

ئایا ژنان زیاتر ئاماده‌ییان تێدایه‌ له‌به‌رانبه‌ره‌كانیان ببورن یان پیاوان؟ ئه‌و ژنانه‌ی به‌رانبه‌ر هه‌ڵه‌ی پیاوه‌كانیان بێده‌نگ ده‌بن لێبورده‌ن یان به‌دوای كێشه‌دا ناگه‌ڕێن؟ بێده‌نگ بوون له‌ هه‌ڵه‌ی به‌رانبه‌رو لێبورده‌یی ده‌بێته‌ هۆی كه‌مكردنه‌وه‌ی كێشه‌كان؟ ژنان بۆچی زیاتر خۆیان وا نیشانده‌ده‌ن كه‌ لێبورده‌ن؟ ئایا پیاوانیش به‌هه‌مان شێوه‌ هه‌ستی لێبورده‌یی به‌رانبه‌ر ئه‌و كه‌سانه‌ ده‌رده‌بڕن كه‌ لێبورده‌ن؟ ئه‌مه‌ و وه‌ڵامی چه‌ند پرسیارێكی دیكه‌ له‌م رێپۆرتاژه‌ی هه‌واڵدا بخوێنه‌ره‌وه‌...
    ژاڵه‌ محه‌مه‌د ته‌مه‌ن 34 ساڵ وتی: "به‌بڕوای من له‌زۆربه‌ی كاتدا پیاو لێبورده‌یی ده‌نوێنێت، به‌ڵام به‌رده‌وام له‌دڵیدا ده‌مێنێته‌وه‌و ره‌نگه‌ رۆژێكیش له‌ چاوی بداته‌وه‌، به‌ڵام ژن كه‌ یه‌كجار وتی بوراوی ئه‌وا به‌هیچ شێوه‌یه‌ك نایداته‌وه‌ له‌رووی و له‌بیری ده‌كات، ئه‌مه‌ش به‌بڕوای من بۆ ئه‌وه‌ ده‌گه‌ڕێته‌وه‌ كه‌ به‌شێوه‌یه‌كی گشتی ژن زیاتر به‌سۆزتره‌ له‌ پیاو ئه‌گه‌رچی ئه‌م سیفه‌ته‌ش له‌ هه‌ندێك پیاودا به‌دی ده‌كرێت، به‌ڵام له‌ ژندا زیاتره‌"، ئه‌و ژنه‌ وتیشی: "نه‌بوونی هۆشیاریش زۆجار ده‌بێته‌ هۆی نه‌بوونی لێبورده‌یی چونكه‌ ئه‌گه‌ر هۆشیار بن به‌هیچ شێوه‌یه‌ك كێشه‌ روونادات و هه‌رچه‌ندیش لێبورده‌یی زیاتر بێت كێشه‌ كه‌متر ده‌بێـته‌وه‌، چونكه‌ زۆرجار پیاوه‌كه‌م كێشه‌ی ناوه‌ته‌وه‌ له‌گه‌ڵم و بێ‌ ئه‌وه‌ی هیچ تاوانێكم به‌خۆم شك بردبێت، به‌ڵام بێده‌نگیم هه‌ڵبژاردوه‌و ئه‌م بێده‌نگیه‌شم بوه‌ته‌ هۆی كه‌مكردنه‌وه‌ی كێشه‌كانمان".
    "لێبورده‌یی زۆرجار ده‌بێته‌ هۆی لێكترازانی شیرازه‌ی خێزان و ئه‌مه‌ش سه‌ره‌تای كێشه‌كانه‌ كه‌ زۆرجار ژن بێئه‌وه‌ی له‌ كێشه‌كه‌ تێبگات و هه‌ستی لێبورده‌یی بنوێنێت ده‌یكات به‌هه‌را"، ئه‌مه‌ قسه‌ی شێرزاد سه‌لمانی ته‌مه‌ن 38 ساڵ بوو، ئه‌و هاوڵاتیه‌ پێی وابوو ئه‌گه‌ر به‌ر له‌ هه‌ر هه‌ڵچونێك له‌ كێشه‌كان تێبگه‌ین و هه‌ستی لێبورده‌یی هه‌بێت ئه‌وا به‌هیچ شێوه‌یه‌ك كێشه‌ روونادات وتیشی: "زۆرجار ژنه‌كه‌م به‌هۆی كێشه‌یه‌كی بچوكه‌وه‌ یان له‌ بیرچوونی شتێك كێشه‌ ده‌نێته‌وه‌، ئه‌مه‌ش ده‌گه‌ڕێنمه‌وه‌ بۆ ئه‌وه‌ی هه‌ستی لێبورده‌یی زۆر كه‌مه‌، ئه‌گه‌رچی زۆرجار له‌كاره‌كانی ئه‌و چاوپۆشیم كردوه‌و له‌گه‌ڵ بێده‌نگیه‌كه‌مدا لێبورده‌یم هه‌ڵبژاردووه‌، به‌رده‌وامیش هه‌وڵی لێكگه‌یشتنم داوه‌ كه‌ ئه‌مه‌ش بووه‌ته‌ هۆی كێشه‌ بۆم به‌وه‌ی دره‌نگ له‌ شته‌كان گه‌یشتووه‌".
    نیان جه‌بار ته‌مه‌ن 34 ساڵ وتی: "به‌بڕوای من پێویسته‌ له‌ نێوان هه‌موو ژن و پیاوێكدا لێبورده‌ییه‌كی زۆر هه‌بێت چونكه‌ ئه‌گه‌ر وانه‌بێت ئه‌وا شیرازه‌ی خێزان تێك ده‌چێت، به‌رده‌وامیش كێشه‌ له‌ نێوان ئه‌و ژن و پیاوه‌وه‌ ده‌بێت، بۆیه‌ پێم باشه‌ نه‌ پیاو نه‌ژن یه‌كتری تۆمه‌تبار بكه‌ن له‌وه‌ی كامیان هه‌ستی لێبورده‌ییان زیاتره‌، به‌ڵكو هه‌ردووكیان به‌غیابی یه‌كتر هه‌ستی لێبورده‌یی بۆ یه‌ك ده‌رببڕن"، وتیشی: "ئه‌گه‌ر پیاوه‌كه‌م هه‌ستی لێبورده‌یی نه‌بێت به‌رانبه‌ر ئه‌وا منیش به‌هیچ شێوه‌یه‌ك ئاماده‌ نیم لێبورده‌بم به‌رانبه‌ری و ئه‌مه‌ش سه‌ره‌تا كێشه‌ی نێوان ژن و پیاوه‌كانه‌و ناكۆكی دروستده‌بێت، بۆیه‌ ده‌توانم بڵێم هه‌ستی لێبورده‌یی له‌ نێوان ژن و پیاودا ده‌گه‌ڕێته‌وه‌ بۆ نه‌خۆشی بۆ ماوه‌یی چونكه‌ كه‌سی وا هه‌یه‌ هه‌ر شتێك رووبدات توڕه‌نابێت و لێبورده‌یی، به‌ڵام كه‌سی واش هه‌یه‌ له‌ بچوكترین شت كێشه‌ی گه‌وره‌ ده‌نێته‌وه‌".
    تابان عه‌زیز ته‌مه‌ن 39 ساڵ وتی: "من و پیاوه‌كه‌م هه‌ر شتێك رووبدات له‌ نێوانماندا به‌هۆی ئه‌وه‌ی یه‌كترمان خۆش ده‌وێت به‌رده‌وام هه‌ستی لێبورده‌یی به‌رانبه‌ر یه‌كتر ده‌رده‌بڕین، ئه‌مه‌ش بووه‌ته‌ هۆی ئه‌وه‌ی كه‌ خۆشگوزه‌رانی به‌رده‌وام به‌ده‌ست بهێنین، بۆیه‌ به‌بڕوای من خۆشه‌ویستی زۆر گرنگه‌ بۆ روونه‌دانی كێشه‌و گرفت له‌ نێوان خێزانه‌كان، چونكه‌ ئه‌گه‌ر یه‌كتریمان خۆش بوێت ده‌بێت له‌كێشه‌وگرفتی یه‌كتریش ببورین، ئه‌گه‌ر واش نه‌كه‌ین ئه‌وا كێشه‌ی به‌رده‌وام روبه‌رومان ده‌بێته‌وه‌".
    توێژه‌رێكی كۆمه‌ڵایه‌تیش پێی وایه‌ ئه‌گه‌ر هه‌ستی لێبورده‌یی له‌ نێوان ژن و پیاودا یه‌كسان نه‌بێت ئه‌و پرۆسه‌یه‌ی كه‌ پێكیانهێناوه‌ لاسه‌نگ ده‌بێت، ئه‌و توێژه‌ره‌ وتیشی: "به‌هۆی ئه‌وه‌ ژن و پیاوی ئه‌م كۆمه‌ڵگایه‌ زیاتر كێشه‌و نه‌بوونی و گیروگرفتیان بینیووه‌، بۆیه‌ زۆرجار هه‌ست به‌توڕه‌یی له‌ نێو چاوانیان ده‌كه‌ین بۆیه‌ به‌شێوه‌یه‌كی گشتی هه‌ستی لێبورده‌یی كه‌مه‌، له‌گه‌ڵ ئه‌وه‌شدا ژن به‌هۆی سۆزداری زیاتره‌وه‌ وا خۆی نیشان ده‌دات كه‌ لێبورده‌یی زیاتره‌ ئه‌گه‌ر چی له‌ زۆر كێشه‌ و گرفتیشدا ئه‌و سۆزه‌ی به‌كه‌می به‌دی ده‌كرێت"، باسی له‌وه‌شكرد: "ئه‌گه‌ر بێت و خۆشه‌ویستیه‌كی به‌تین له‌ نێوان ژن و پیاودا هه‌بێت ئه‌و كاته‌ هه‌ردوولا به‌یه‌ك شێوه‌ هاوسۆزی و لێبورده‌ی به‌رانبه‌ر یه‌كتر ده‌رده‌بڕن".

ئایا ژنان زیاتر لێبورده‌ن یان پیاوان؟  6b3ae68628
    س///هاولاتى

الوقت/التاريخ الآن هو الثلاثاء سبتمبر 24, 2024 5:23 am