يانه ى كورد تيشك

تؤ له زووره وه نيت به ريز هيوادارين خؤت تؤماربكه ى تاكوو به جوانى بابه ته كانى يانه ى كورد تيشك ببينيت فه رموو خؤت تؤمار بكه

انضم إلى المنتدى ، فالأمر سريع وسهل

يانه ى كورد تيشك

تؤ له زووره وه نيت به ريز هيوادارين خؤت تؤماربكه ى تاكوو به جوانى بابه ته كانى يانه ى كورد تيشك ببينيت فه رموو خؤت تؤمار بكه

يانه ى كورد تيشك

هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

kurdtishk

رووداوێکی راسته‌قینه‌ بیخوێننه‌وه‌ زۆر پێویسته‌ ؟ Www.ramanrealy.xtgem_2
سڵاو له‌ ئه‌ندامه‌ تازه‌كانى یانه‌ى كورد تیشك / danyar asuda
www.lawanikirkuk.com مالبه رى لاوانى كه ركوك
رووداوێکی راسته‌قینه‌ بیخوێننه‌وه‌ زۆر پێویسته‌ ؟ I313948738_92035_5
رووداوێکی راسته‌قینه‌ بیخوێننه‌وه‌ زۆر پێویسته‌ ؟ 2702051sgrzgsxkiq_7
رووداوێکی راسته‌قینه‌ بیخوێننه‌وه‌ زۆر پێویسته‌ ؟ Love
رووداوێکی راسته‌قینه‌ بیخوێننه‌وه‌ زۆر پێویسته‌ ؟ 7
رووداوێکی راسته‌قینه‌ بیخوێننه‌وه‌ زۆر پێویسته‌ ؟ Ramanrealy_12
رووداوێکی راسته‌قینه‌ بیخوێننه‌وه‌ زۆر پێویسته‌ ؟ 39_2
رووداوێکی راسته‌قینه‌ بیخوێننه‌وه‌ زۆر پێویسته‌ ؟ 1
رووداوێکی راسته‌قینه‌ بیخوێننه‌وه‌ زۆر پێویسته‌ ؟ H4new.com-8cdb8d9449
رووداوێکی راسته‌قینه‌ بیخوێننه‌وه‌ زۆر پێویسته‌ ؟ Ykurdistan-af7528fb84

المواضيع الأخيرة

» ته فسيرى قورئان به كوردى وكام دةنك خؤشت ده وى داونلؤدى بكة
رووداوێکی راسته‌قینه‌ بیخوێننه‌وه‌ زۆر پێویسته‌ ؟ Emptyالإثنين ديسمبر 28, 2015 1:21 am من طرف sulimansoran

» په‌رده‌ی كچێنی چییه‌؟ جۆره‌ ناباوه‌كانی په‌رده‌ی كچێنی، لابردنی‌ په‌رده‌ی‌ كچێنی‌ ... سه‌ره‌تای‌ ژیانیكی‌ نوێ‌؟ ....هتد
رووداوێکی راسته‌قینه‌ بیخوێننه‌وه‌ زۆر پێویسته‌ ؟ Emptyالخميس يناير 23, 2014 8:48 pm من طرف دايكى عمار

» هیچ کات کۆمپیوتەرەکەت فۆرمات مەکە!!
رووداوێکی راسته‌قینه‌ بیخوێننه‌وه‌ زۆر پێویسته‌ ؟ Emptyالخميس يناير 09, 2014 8:20 pm من طرف karwan kara

» ماڵپه‌رێك بۆ وه‌رگێران زیاتر له‌ 50 زمان
رووداوێکی راسته‌قینه‌ بیخوێننه‌وه‌ زۆر پێویسته‌ ؟ Emptyالخميس أكتوبر 10, 2013 5:19 am من طرف dlshad

» ئه م سايته تايبه ته به يارى
رووداوێکی راسته‌قینه‌ بیخوێننه‌وه‌ زۆر پێویسته‌ ؟ Emptyالجمعة يونيو 21, 2013 3:37 pm من طرف shamal jalal

» له‌ (چین) گۆشتی مرۆڤ هه‌یه‌ و ئه‌فرۆشرێت + 18
رووداوێکی راسته‌قینه‌ بیخوێننه‌وه‌ زۆر پێویسته‌ ؟ Emptyالجمعة مارس 22, 2013 6:42 pm من طرف danyar asuda

» وينه يه كى ناخ ته زين
رووداوێکی راسته‌قینه‌ بیخوێننه‌وه‌ زۆر پێویسته‌ ؟ Emptyالأربعاء مارس 20, 2013 5:03 am من طرف danyar asuda

» ئه وكوره ى به هوى به يداكردنى 5 هه زار دينار بو بزيوى زينى توشى جيهات
رووداوێکی راسته‌قینه‌ بیخوێننه‌وه‌ زۆر پێویسته‌ ؟ Emptyالأربعاء مارس 13, 2013 7:07 am من طرف danyar asuda

»  انتى فايروسى اتورن
رووداوێکی راسته‌قینه‌ بیخوێننه‌وه‌ زۆر پێویسته‌ ؟ Emptyالأربعاء مارس 13, 2013 5:36 am من طرف danyar asuda

سبتمبر 2024

الأحدالإثنينالثلاثاءالأربعاءالخميسالجمعةالسبت
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

اليومية اليومية

سايته كان

سايته كان www.lawanikirkuk.com مالبه رى لاوانى كه ركوك www.lawanikurdistan.com مالبه رى يه كيتى لاوانى ديموكراتى كوردستان

رووداوێکی راسته‌قینه‌ بیخوێننه‌وه‌ زۆر پێویسته‌ ؟

تينو
    تينو
    ئه‌ندامى زۆر چالاك
    ئه‌ندامى زۆر چالاك

رووداوێکی راسته‌قینه‌ بیخوێننه‌وه‌ زۆر پێویسته‌ ؟ Empty رووداوێکی راسته‌قینه‌ بیخوێننه‌وه‌ زۆر پێویسته‌ ؟

مُساهمة من طرف تينو الإثنين أكتوبر 22, 2012 5:13 pm

بەناوی خودای گەورەو باڵا دەست.

ئەم هەواڵەی کە ئێستا دینووسم ئەمە ڕۆمان نیەو دروست کراو نیە بەڵکو راستیە.کچێک دەگێرتەوە منیش لەسەر زاری ئەو دەگێرمەوە. دەڵێت:من قوتابی بووم لە قوتابخانە هەڵاتم ،چونکە ژوانم هەبوو لەگەڵ گەنجێک بەڵام نەمزانی چی چاوەڕێم ئەکات ئەزانن ئەو کچە مەبەستی لەو ژوانە چیە؟ ژوانی ئابروو بردن .ژوانی زینا کردن ،ژوانی بەناو خۆشەویستی بۆهاوسەرگیری، کەچی تێک دانی هەموو ژیانێکە کە لەسەرێکەوە بە خزمایی پێیەوە دەگات. لەدرێژەی قسەکانی دەڵێت:لەگەڵی سواری سەیارەبووم شەیتان خەیاڵی پەرت کردبووم نەمدەزانی خەریکە چی دەکەم.لەناکاو هەموو شتێک گۆرا پێچەوانە بوونەوە .توشی کارەسات بووین.بەڵام بەساغی دەربازمان بوو. لە پاش ئەمە پۆلیس گەیشتە شوێنی رووداو .نەمزانی چی بکەم .هاورێکەم سەرقاڵی لێکۆڵینەوە بوو لەگەڵ پۆلیسەکان دەترساین ئابروومان بچێت،چونکە گەر پرسیبایان چی یەکن یان لە کوێ هاتوون . زمانم دەشکا. گوێم لێبوو لەگەڵ هاورێیەکەی قسەی دەکرد کە بێتە لای بم بات بۆشووقەمن نەمەزانی کە هاوڕێیەکانی کێن ؟ لەناکاو سەیارەیەک هات ووتی برۆ لەگەڵیان سواربە.من سەرپۆشێکم لەسەر بوو کاتێک من چوومە پێشەوە سەرم بڵند کرد تاسەیری بکەم ئەوم بینیو ترسام ،چونکە ئەوەی پەیوەندی پێوەکردبوو براکەم بوو کە هەرگیز چاوەڕوانی ئەوەم ناکرد اللەاکبر چۆن قەرز ئەکەیت ئاوا لێت ئەسەننەوە. ئەمە هەمووی لەسەر یەک هەڵە تەنها بۆ چرکەیەک خۆشی هەموو تەمه‌نت دەخەیە ماڵ وێرانی .دوای ئەمەش لە دونیای دیش چاوشۆرۆ زەلیل بن.گەر خۆشەویستیتان مەبەستە ئەمە تێک دانی خۆشەویستیە کورە جوانەکان گەر دەتانەوێ کچ هەڵ خەڵەتێنی ئەوا بزانە خوشکی خۆتە هه‌ڵی ده‌خه‌ڵه‌تێنی .گەر مەبەستیشتە راستگۆبی و بەراستی خۆشەویستی بی ئەوا دەبێت مافی خودات لەبەر چاوبێت و نەکەی تەنها بۆ جووت بوون خۆشت بوێ ،چونکە نابێتە خۆشەویستی ،بەڵکو لە دوای کۆتایی هاتنی حەزەکە خۆشەویستی بوونی نامێنێ .بۆیە خوشکەکانم تکاتان لێ دەکەم گەر دەتانەوێ کەسێ هەڵ بژێرن کە خۆشیان بووێن .ئەوا بزانن نابێت چاویان لە لەشی ئێوە بێت ،چونکە رۆژێک دێت کە گەنجیتان بروات و بە سەرنج راکێشی نەمێننەوە لەدوای ئەمەش ئەوان چاویان لەسەر ئێوە لادەچێت ، بەدوای سەرنجی تر دادەگەڕێن.هیوادارم بەناوی خۆشەویستی نەکەونە تەڵەوە .خۆشەویستی پاکە ،خۆشەویستی هەوەس بازی نیە ،گەر وابێت ئەوا بەم هەوەسە هاوسەر گیریشی لەگەڵ بکەی هەمیشە رووبەرووی کێشە دەبیەوە ، وەک ئیستا دەبینین. بۆیە باپێکەوە بۆ خۆشەویستی دوور لەفێڵ و درۆ و زیناو بەد ئەخلاقی هەوڵ بدەین هاوسەرانمان هەڵ بژێرین.باوانەزانین گەر فێل لە کچێک بکەین زیرەکین وە لەنێو هاورێیان پۆز پێ لێبدەین و خۆهەڵکێشین.چونکە نزیکە کەسێکی تریش وا لەگەڵ خوشکت بکات مادام بە ناموسی خۆت نایەیتە بەر بەخوشکی خەڵکیش هەروا مەیەبەر. وسلام علیکم ورحمە للە وبرکاتە..

الوقت/التاريخ الآن هو الثلاثاء سبتمبر 24, 2024 5:21 am