يانه ى كورد تيشك

تؤ له زووره وه نيت به ريز هيوادارين خؤت تؤماربكه ى تاكوو به جوانى بابه ته كانى يانه ى كورد تيشك ببينيت فه رموو خؤت تؤمار بكه

انضم إلى المنتدى ، فالأمر سريع وسهل

يانه ى كورد تيشك

تؤ له زووره وه نيت به ريز هيوادارين خؤت تؤماربكه ى تاكوو به جوانى بابه ته كانى يانه ى كورد تيشك ببينيت فه رموو خؤت تؤمار بكه

يانه ى كورد تيشك

هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

kurdtishk

سۆزی‌ دایك مایه‌ی‌ ته‌ندروستییه‌كی‌ چاكه‌ Www.ramanrealy.xtgem_2
سڵاو له‌ ئه‌ندامه‌ تازه‌كانى یانه‌ى كورد تیشك / danyar asuda
www.lawanikirkuk.com مالبه رى لاوانى كه ركوك
سۆزی‌ دایك مایه‌ی‌ ته‌ندروستییه‌كی‌ چاكه‌ I313948738_92035_5
سۆزی‌ دایك مایه‌ی‌ ته‌ندروستییه‌كی‌ چاكه‌ 2702051sgrzgsxkiq_7
سۆزی‌ دایك مایه‌ی‌ ته‌ندروستییه‌كی‌ چاكه‌ Love
سۆزی‌ دایك مایه‌ی‌ ته‌ندروستییه‌كی‌ چاكه‌ 7
سۆزی‌ دایك مایه‌ی‌ ته‌ندروستییه‌كی‌ چاكه‌ Ramanrealy_12
سۆزی‌ دایك مایه‌ی‌ ته‌ندروستییه‌كی‌ چاكه‌ 39_2
سۆزی‌ دایك مایه‌ی‌ ته‌ندروستییه‌كی‌ چاكه‌ 1
سۆزی‌ دایك مایه‌ی‌ ته‌ندروستییه‌كی‌ چاكه‌ H4new.com-8cdb8d9449
سۆزی‌ دایك مایه‌ی‌ ته‌ندروستییه‌كی‌ چاكه‌ Ykurdistan-af7528fb84

المواضيع الأخيرة

» ته فسيرى قورئان به كوردى وكام دةنك خؤشت ده وى داونلؤدى بكة
سۆزی‌ دایك مایه‌ی‌ ته‌ندروستییه‌كی‌ چاكه‌ Emptyالإثنين ديسمبر 28, 2015 1:21 am من طرف sulimansoran

» په‌رده‌ی كچێنی چییه‌؟ جۆره‌ ناباوه‌كانی په‌رده‌ی كچێنی، لابردنی‌ په‌رده‌ی‌ كچێنی‌ ... سه‌ره‌تای‌ ژیانیكی‌ نوێ‌؟ ....هتد
سۆزی‌ دایك مایه‌ی‌ ته‌ندروستییه‌كی‌ چاكه‌ Emptyالخميس يناير 23, 2014 8:48 pm من طرف دايكى عمار

» هیچ کات کۆمپیوتەرەکەت فۆرمات مەکە!!
سۆزی‌ دایك مایه‌ی‌ ته‌ندروستییه‌كی‌ چاكه‌ Emptyالخميس يناير 09, 2014 8:20 pm من طرف karwan kara

» ماڵپه‌رێك بۆ وه‌رگێران زیاتر له‌ 50 زمان
سۆزی‌ دایك مایه‌ی‌ ته‌ندروستییه‌كی‌ چاكه‌ Emptyالخميس أكتوبر 10, 2013 5:19 am من طرف dlshad

» ئه م سايته تايبه ته به يارى
سۆزی‌ دایك مایه‌ی‌ ته‌ندروستییه‌كی‌ چاكه‌ Emptyالجمعة يونيو 21, 2013 3:37 pm من طرف shamal jalal

» له‌ (چین) گۆشتی مرۆڤ هه‌یه‌ و ئه‌فرۆشرێت + 18
سۆزی‌ دایك مایه‌ی‌ ته‌ندروستییه‌كی‌ چاكه‌ Emptyالجمعة مارس 22, 2013 6:42 pm من طرف danyar asuda

» وينه يه كى ناخ ته زين
سۆزی‌ دایك مایه‌ی‌ ته‌ندروستییه‌كی‌ چاكه‌ Emptyالأربعاء مارس 20, 2013 5:03 am من طرف danyar asuda

» ئه وكوره ى به هوى به يداكردنى 5 هه زار دينار بو بزيوى زينى توشى جيهات
سۆزی‌ دایك مایه‌ی‌ ته‌ندروستییه‌كی‌ چاكه‌ Emptyالأربعاء مارس 13, 2013 7:07 am من طرف danyar asuda

»  انتى فايروسى اتورن
سۆزی‌ دایك مایه‌ی‌ ته‌ندروستییه‌كی‌ چاكه‌ Emptyالأربعاء مارس 13, 2013 5:36 am من طرف danyar asuda

سبتمبر 2024

الأحدالإثنينالثلاثاءالأربعاءالخميسالجمعةالسبت
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

اليومية اليومية

سايته كان

سايته كان www.lawanikirkuk.com مالبه رى لاوانى كه ركوك www.lawanikurdistan.com مالبه رى يه كيتى لاوانى ديموكراتى كوردستان

سۆزی‌ دایك مایه‌ی‌ ته‌ندروستییه‌كی‌ چاكه‌

داروان
    داروان
    به‌ڕێوه‌به‌ری يانه ى كورد تيشك
    به‌ڕێوه‌به‌ری يانه ى كورد تيشك

سۆزی‌ دایك مایه‌ی‌ ته‌ندروستییه‌كی‌ چاكه‌ Empty سۆزی‌ دایك مایه‌ی‌ ته‌ندروستییه‌كی‌ چاكه‌

مُساهمة من طرف داروان الخميس سبتمبر 29, 2011 4:41 am

سۆزی‌ دایك مایه‌ی‌ ته‌ندروستییه‌كی‌ چاكه‌ Baby_4vzlf_1317224227

زۆرجار كاتێك منداڵی‌ هه‌ژاره‌كان گه‌وره‌ده‌بن، تووشی‌ كێشه‌ی‌ ته‌ندروستی‌ زۆر دێن، به‌تایبه‌تی‌ دایك هۆكاری سه‌ره‌كییه‌ له‌م كێشه‌یه‌دا، په‌روه‌رده‌كردنی‌ منداڵ‌و گرنگیدان پێیان، هه‌رچه‌نده‌ باری دارایی‌ خێزان زۆر خراپش بێت، ڕه‌نگدانه‌وه‌یه‌كی‌ زۆری‌ ده‌بێت له‌داهاتوودا كاتێك گه‌وره‌ده‌بن
    له‌و باره‌یه‌وه‌ گریگۆری‌ میلر پسپۆڕی‌ ته‌ندروستی‌ وتی‌:"منداڵی‌ هه‌ژاره‌كان زیاتر تووشی‌ كێشه‌ی‌ ته‌ندروستی‌ ده‌بن له‌گه‌وره‌ییدا، به‌ڵام ئه‌م مه‌ترسییه‌ كه‌م ده‌بێته‌وه‌ ئه‌گه‌ر هات‌و دایكیان سۆزی‌ منداڵه‌كان ڕابگرێت‌و گرنگییه‌كی‌ ته‌واویان پێبدات‌و خۆشه‌ویستی‌ خۆیان بۆ ده‌ربڕێت"
    زاناكان پشكنینی‌ جه‌سته‌ییان بۆ 1200 كه‌سی‌ گه‌وره‌ كرد، پاشان پێوانه‌یه‌كیان بۆ باری‌ كۆمه‌ڵایه‌تی‌‌و دارایی‌‌و ئاستی‌ خویندنیان كرد، وردبوونه‌وه‌یه‌كی‌ ته‌واویان كرد له‌ڕێژه‌ی‌ گرنگیپێدانی‌ كه‌سوكاریان، كاتێك كه‌ منداڵ بوون، بۆیان ده‌ركه‌وت، تا چه‌ند باری‌ ئابوری‌ خێزانه‌كان چاك بێت، ته‌ندروستیی‌ كه‌سه‌كه‌ش له‌گه‌وره‌ییدا چاكتر بووه‌
    زاناكان پێیان وایه‌، كه‌مبوونی‌ ڕێژه‌ی‌ خۆهیلاككردن‌و كۆنترۆڵكردنی‌ له‌ته‌مه‌نی‌ منداڵیدا، یان له‌كاتێَكی‌ تری‌ ته‌مه‌ندا، ئه‌مه‌ ئه‌و هۆیه‌یه‌ كه‌ جیاوازیی له‌ته‌ندروستیدا دروست ده‌كات، جگه‌ له‌گرنگترینیان كه‌ سۆزی‌ دایكه‌‌و هۆكارێكی‌ سه‌ره‌كیی‌ له‌شساغییه‌ له‌گه‌وره‌ییدا

الوقت/التاريخ الآن هو الثلاثاء سبتمبر 24, 2024 5:27 am