يانه ى كورد تيشك

تؤ له زووره وه نيت به ريز هيوادارين خؤت تؤماربكه ى تاكوو به جوانى بابه ته كانى يانه ى كورد تيشك ببينيت فه رموو خؤت تؤمار بكه

انضم إلى المنتدى ، فالأمر سريع وسهل

يانه ى كورد تيشك

تؤ له زووره وه نيت به ريز هيوادارين خؤت تؤماربكه ى تاكوو به جوانى بابه ته كانى يانه ى كورد تيشك ببينيت فه رموو خؤت تؤمار بكه

يانه ى كورد تيشك

هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

kurdtishk

ساتێك لە خزمەت(ئیمامی بوخاریدا) Www.ramanrealy.xtgem_2
سڵاو له‌ ئه‌ندامه‌ تازه‌كانى یانه‌ى كورد تیشك / danyar asuda
www.lawanikirkuk.com مالبه رى لاوانى كه ركوك
ساتێك لە خزمەت(ئیمامی بوخاریدا) I313948738_92035_5
ساتێك لە خزمەت(ئیمامی بوخاریدا) 2702051sgrzgsxkiq_7
ساتێك لە خزمەت(ئیمامی بوخاریدا) Love
ساتێك لە خزمەت(ئیمامی بوخاریدا) 7
ساتێك لە خزمەت(ئیمامی بوخاریدا) Ramanrealy_12
ساتێك لە خزمەت(ئیمامی بوخاریدا) 39_2
ساتێك لە خزمەت(ئیمامی بوخاریدا) 1
ساتێك لە خزمەت(ئیمامی بوخاریدا) H4new.com-8cdb8d9449
ساتێك لە خزمەت(ئیمامی بوخاریدا) Ykurdistan-af7528fb84

المواضيع الأخيرة

» ته فسيرى قورئان به كوردى وكام دةنك خؤشت ده وى داونلؤدى بكة
ساتێك لە خزمەت(ئیمامی بوخاریدا) Emptyالإثنين ديسمبر 28, 2015 1:21 am من طرف sulimansoran

» په‌رده‌ی كچێنی چییه‌؟ جۆره‌ ناباوه‌كانی په‌رده‌ی كچێنی، لابردنی‌ په‌رده‌ی‌ كچێنی‌ ... سه‌ره‌تای‌ ژیانیكی‌ نوێ‌؟ ....هتد
ساتێك لە خزمەت(ئیمامی بوخاریدا) Emptyالخميس يناير 23, 2014 8:48 pm من طرف دايكى عمار

» هیچ کات کۆمپیوتەرەکەت فۆرمات مەکە!!
ساتێك لە خزمەت(ئیمامی بوخاریدا) Emptyالخميس يناير 09, 2014 8:20 pm من طرف karwan kara

» ماڵپه‌رێك بۆ وه‌رگێران زیاتر له‌ 50 زمان
ساتێك لە خزمەت(ئیمامی بوخاریدا) Emptyالخميس أكتوبر 10, 2013 5:19 am من طرف dlshad

» ئه م سايته تايبه ته به يارى
ساتێك لە خزمەت(ئیمامی بوخاریدا) Emptyالجمعة يونيو 21, 2013 3:37 pm من طرف shamal jalal

» له‌ (چین) گۆشتی مرۆڤ هه‌یه‌ و ئه‌فرۆشرێت + 18
ساتێك لە خزمەت(ئیمامی بوخاریدا) Emptyالجمعة مارس 22, 2013 6:42 pm من طرف danyar asuda

» وينه يه كى ناخ ته زين
ساتێك لە خزمەت(ئیمامی بوخاریدا) Emptyالأربعاء مارس 20, 2013 5:03 am من طرف danyar asuda

» ئه وكوره ى به هوى به يداكردنى 5 هه زار دينار بو بزيوى زينى توشى جيهات
ساتێك لە خزمەت(ئیمامی بوخاریدا) Emptyالأربعاء مارس 13, 2013 7:07 am من طرف danyar asuda

»  انتى فايروسى اتورن
ساتێك لە خزمەت(ئیمامی بوخاریدا) Emptyالأربعاء مارس 13, 2013 5:36 am من طرف danyar asuda

سبتمبر 2024

الأحدالإثنينالثلاثاءالأربعاءالخميسالجمعةالسبت
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

اليومية اليومية

سايته كان

سايته كان www.lawanikirkuk.com مالبه رى لاوانى كه ركوك www.lawanikurdistan.com مالبه رى يه كيتى لاوانى ديموكراتى كوردستان

ساتێك لە خزمەت(ئیمامی بوخاریدا)

danyar asuda
    danyar asuda
    به‌ڕێوه‌به‌ری گشتی يانه ى كوردتيشك
    به‌ڕێوه‌به‌ری گشتی يانه ى كوردتيشك

ساتێك لە خزمەت(ئیمامی بوخاریدا) Empty ساتێك لە خزمەت(ئیمامی بوخاریدا)

مُساهمة من طرف danyar asuda الثلاثاء سبتمبر 06, 2011 1:04 am

ساتێك لە خزمەت(ئیمامی بوخاریدا)

ئاشکرایە لە دوای (‌‌‌‌پێغەمبەری ئازیزمان درودی خوای لە سەر بێت) چەندەها کەڵە پیاو هەڵکەوتوون لە مێژووی ئسلامدا هەر یەکەو لە بواری خۆی خزمەتی بە ئسلام گەیاندووە،لێرەدا باس لە یەکێك لەو کەڵە پیاوانە دەکەین کە سەراپای ژیانی پرە لە خوا ناسی و خزمەت کردنی ئیسلام،ئەم زانا بەرێزە زیاتر لە(1200)ساڵە مسوڵمانان سوود لە نوسینەکانی وەردەگرن،خوای گەورە پاداشتی خێری بداتەوە،وە یارمەتی ئێمەش بدات بۆ ئەوەی سوود لەو فەرموودانە وەبگرین کە گێراویەتیەوە ،وە سوود لە ژیانی پرشنگدارو پر بەرەکەت‌ و پر خواناسی ئەو زانا پایە بارزو بەرێزە وەربگرین ئینشاء اللە،
    ئیمامی بوخاری ناوی (محمدی کوری ئیسماعیلی کوری ئبراهیم)ە لە بوخارا لە ساڵی (194) کۆچی لە دایك بووە لە ووڵاتی تورکستان، هەر لە مناڵیەوی بە هەتیوی گەورە دەبێت وە دایکی ڕای دەهێنیت لە سەر ئیمان و ئیسلامەتی،لە سەرەتاوە هەموو قرئانی پیرۆزی لەبەرکرد ، وە قۆرئانی پیرۆز بووبه‌ مایەی فراوان بوونی بیرو هۆشی وای لێهاتبوو حەزی دەکرد هەموو فەرموودەکانی (پێغەمبەر درودی خوای لەسەر بێت) لە بەر بکات هەروەك خۆی دەڵێت (لە تەمەنی 10 ساڵیمەوە خوا خستیە دڵمەوە کە فەرموودە لەبەربکەم) بۆیە لەگەنجیدا (70) هەزار فەرموودەی پێغەمبەری لەبەرکرد ، ئیمامی بوخاری ساڵ لە دوای ساڵ زیاتر بەرەو پێش دەچوو تا گەشتە ئەوەی شارەزاییەکی بێ وێنەی په‌یداکردوو بو بە سەرمەشق و مامۆستا لەو بوارەدا، ئیمامی بوخاری لە تەمەنی (16) ساڵیدا ووڵاتەکەی خۆی بەجێهێشت لە گەڵ دایکی و برا گەورەکەیدا ڕۆشتن بۆ حەج، پاشان بوخاری نەگەرایەوە لە مەککە جێنیشین بوو . ئیمامی بوخاری وای لێ هاتبوو هەموو ژیانی لە (سێ) حاڵەت بەدەر نەبوو :یەکەم یان لە بەردەم زانایەکدا قوتابی بووە ،دووم یان قوتابی فێرکردووە،سێهەم یان پێنوسی بەدەستەوەبووە فەرمودەکانی خۆشەویستی نوسیوەتەوە،پلەو پایەی ئیمامی بوخاری بەجۆرێك ناوی دەرکردبوو لای زانایانی ئیسلام هەر فەرمودەیەك ئەو نەیزانیایە یان شایەتی بۆ نەدایە رەدیان دەکردەوەو بە فەرمودەیان دانەدەنا ، لە ژیانی خۆیدا بەخزماتی (1080) زانا گەشتووە،هەر یەکەیان شارەزایی تەواویان هەبووە لە فەرموودە ئیمامی بوخاری (جامع سحیحی) بۆ (90000) هەزار قوتابی خوێندۆتەوە بە دەرسیش پێی وتوون، هاوەڵە بەرێزەکانی لە بارەیەوە دەڵێن ،(ئیمامی موسلیم) بە ئیمامی بوخاری دەڵێت: تەنها مەگەر حەسود رقی لێت بێت وە من شایەتی دەده‌م کە لە دونیادا وێنەی تۆ نییە هەموو جارێ کە دەچوو بۆ لای ناوچاوانی ماچدەکردوو پێی دەوت توخوا رێگەم بدە با قاچەکانت ماچ بکەم ئەی دکتوری شارەزا بە نەخۆشێکانی فەرموودە، (ئیبن و حەجەر) دەڵێت :ئەگەر ئەو مەدحو وەسفانە کۆبکەینەوە کە زانایان لە بارەی ئیمامی بوخارییەوە فەرموویانە ئەوا هەرکۆتایی نایەتو بەکەسیش نانوسرێتەوە گرنگترین کارەکانی ئیمامی بوخاری کۆکردنەوەی (فەرمودە راستەکانی پێغەمبەری ئازیزمان ) بووە لە کتێبی ( جامع السحیح )دا کە ژمارەیان دەگاتە ( 7270 ) فەرمودە لە ماوەی (16) ساڵدا.
    جێگە باسە لە (600000 ) هەزار فەرموودە هەڵی بژاردووە ( 3 ) جار پیایدا چۆتەوەو نوسیویەتیەوە بۆ هەموو فەرمودەیەك (2 ) دوو رکعات نۆێژی (استخارە) ی کردووە ، وەپاشان کە تەواو دڵنیا بووە لە راستێتی فەرمودەکە ئینجا نوسیویەتیه‌وە ،یەکێکی تر لە نوسینەکانی ئەم کەڵە پیاوە ( السحابە و التابعین )ه‌ کە چەند جار پیایدا چۆتەوە تاوەکو بێ کەمو کوڕی بێت ، کۆچی دوایی ئیمامی پایە بەرز. لەدوا رۆژەکانی ژیانیدا زۆر بێتاقەتیان دەکردو عەزێتیان دەداو نەیان دەهێشت لە ووڵاتی خۆی دابنیشێ . بۆیە بەکوڵ دەگریاو دوعای دەکرد خوlی گەورە بیباتەوە بۆلای خۆی هەموو مانگێکی نەبرد خوای گەورە راسپاردەکه‌ی لێوەرگرد (لە تەمەنی 62 ساڵیداو لە ساڵی 256ی کۆچی وەفاتی کرد( . لێرەدا جێگای باسە لە سەردەمی ئیمامی بوخاریدا کەسانێکی وەکو (ئیمامی غەزالی) بەهۆی ئەو زانا پایە بەرزەوە ڕزگاری بوو لە فەوتان و لە سەرە مەرگدا سەری دەخستە سەر سنگی و دەیووت تۆ ڕزگارت کردم لەفەوتان. بەداخەوە لەم سەردەمەدا خەڵکی بەشێوەیەکی زۆر لە کارەکانی ژیانیاندا ئاور نادەنەوە بۆ (شەریعەت) و خەڵکانێك هەن ئەگەر پرسیارێکیان لێ بکەیت بە شێوازێکی دوور لە ڕەوشتی ئیسلامیانە وه‌ڵامت دەدەنەوە بە کۆمەڵێك زاراوە وەك پێموایە یان بە بۆچوونی من یان من دەڵێم کە هیچکامیان ناتوانی بێنی لە شەرعدا ئەگەر تۆ زانا نەبیت لە شەرعدا وەداواکارم هە موومان بگەڕێینەوە بۆ ئەسڵ و واز لە دنیای کاری عه‌قڵ پێش نەقڵ بهێنین و ئیسلام بکەین بە سەرچاوە لە هەموو کارەکانی ژیانماندا بەوە کە ئیسلام دینێکی کامل و شامل و رەبانییە .

الوقت/التاريخ الآن هو الثلاثاء سبتمبر 24, 2024 5:21 am