يانه ى كورد تيشك

تؤ له زووره وه نيت به ريز هيوادارين خؤت تؤماربكه ى تاكوو به جوانى بابه ته كانى يانه ى كورد تيشك ببينيت فه رموو خؤت تؤمار بكه

انضم إلى المنتدى ، فالأمر سريع وسهل

يانه ى كورد تيشك

تؤ له زووره وه نيت به ريز هيوادارين خؤت تؤماربكه ى تاكوو به جوانى بابه ته كانى يانه ى كورد تيشك ببينيت فه رموو خؤت تؤمار بكه

يانه ى كورد تيشك

هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

kurdtishk

ئه‌وه‌ی‌ خێزانی‌ خۆی بباته‌ ئارایشتگا تۆسقاڵێك غیره‌تی‌ نیه‌!  Www.ramanrealy.xtgem_2
سڵاو له‌ ئه‌ندامه‌ تازه‌كانى یانه‌ى كورد تیشك / danyar asuda
www.lawanikirkuk.com مالبه رى لاوانى كه ركوك
ئه‌وه‌ی‌ خێزانی‌ خۆی بباته‌ ئارایشتگا تۆسقاڵێك غیره‌تی‌ نیه‌!  I313948738_92035_5
ئه‌وه‌ی‌ خێزانی‌ خۆی بباته‌ ئارایشتگا تۆسقاڵێك غیره‌تی‌ نیه‌!  Www.ramanrealy.xtgem_2
ئه‌وه‌ی‌ خێزانی‌ خۆی بباته‌ ئارایشتگا تۆسقاڵێك غیره‌تی‌ نیه‌!  2702051sgrzgsxkiq_7
ئه‌وه‌ی‌ خێزانی‌ خۆی بباته‌ ئارایشتگا تۆسقاڵێك غیره‌تی‌ نیه‌!  Love
ئه‌وه‌ی‌ خێزانی‌ خۆی بباته‌ ئارایشتگا تۆسقاڵێك غیره‌تی‌ نیه‌!  7
ئه‌وه‌ی‌ خێزانی‌ خۆی بباته‌ ئارایشتگا تۆسقاڵێك غیره‌تی‌ نیه‌!  Ramanrealy_12
ئه‌وه‌ی‌ خێزانی‌ خۆی بباته‌ ئارایشتگا تۆسقاڵێك غیره‌تی‌ نیه‌!  39_2
ئه‌وه‌ی‌ خێزانی‌ خۆی بباته‌ ئارایشتگا تۆسقاڵێك غیره‌تی‌ نیه‌!  1
ئه‌وه‌ی‌ خێزانی‌ خۆی بباته‌ ئارایشتگا تۆسقاڵێك غیره‌تی‌ نیه‌!  H4new.com-8cdb8d9449
ئه‌وه‌ی‌ خێزانی‌ خۆی بباته‌ ئارایشتگا تۆسقاڵێك غیره‌تی‌ نیه‌!  Ykurdistan-af7528fb84

المواضيع الأخيرة

» ته فسيرى قورئان به كوردى وكام دةنك خؤشت ده وى داونلؤدى بكة
ئه‌وه‌ی‌ خێزانی‌ خۆی بباته‌ ئارایشتگا تۆسقاڵێك غیره‌تی‌ نیه‌!  Emptyالإثنين ديسمبر 28, 2015 1:21 am من طرف sulimansoran

» په‌رده‌ی كچێنی چییه‌؟ جۆره‌ ناباوه‌كانی په‌رده‌ی كچێنی، لابردنی‌ په‌رده‌ی‌ كچێنی‌ ... سه‌ره‌تای‌ ژیانیكی‌ نوێ‌؟ ....هتد
ئه‌وه‌ی‌ خێزانی‌ خۆی بباته‌ ئارایشتگا تۆسقاڵێك غیره‌تی‌ نیه‌!  Emptyالخميس يناير 23, 2014 8:48 pm من طرف دايكى عمار

» هیچ کات کۆمپیوتەرەکەت فۆرمات مەکە!!
ئه‌وه‌ی‌ خێزانی‌ خۆی بباته‌ ئارایشتگا تۆسقاڵێك غیره‌تی‌ نیه‌!  Emptyالخميس يناير 09, 2014 8:20 pm من طرف karwan kara

» ماڵپه‌رێك بۆ وه‌رگێران زیاتر له‌ 50 زمان
ئه‌وه‌ی‌ خێزانی‌ خۆی بباته‌ ئارایشتگا تۆسقاڵێك غیره‌تی‌ نیه‌!  Emptyالخميس أكتوبر 10, 2013 5:19 am من طرف dlshad

» ئه م سايته تايبه ته به يارى
ئه‌وه‌ی‌ خێزانی‌ خۆی بباته‌ ئارایشتگا تۆسقاڵێك غیره‌تی‌ نیه‌!  Emptyالجمعة يونيو 21, 2013 3:37 pm من طرف shamal jalal

» له‌ (چین) گۆشتی مرۆڤ هه‌یه‌ و ئه‌فرۆشرێت + 18
ئه‌وه‌ی‌ خێزانی‌ خۆی بباته‌ ئارایشتگا تۆسقاڵێك غیره‌تی‌ نیه‌!  Emptyالجمعة مارس 22, 2013 6:42 pm من طرف danyar asuda

» وينه يه كى ناخ ته زين
ئه‌وه‌ی‌ خێزانی‌ خۆی بباته‌ ئارایشتگا تۆسقاڵێك غیره‌تی‌ نیه‌!  Emptyالأربعاء مارس 20, 2013 5:03 am من طرف danyar asuda

» ئه وكوره ى به هوى به يداكردنى 5 هه زار دينار بو بزيوى زينى توشى جيهات
ئه‌وه‌ی‌ خێزانی‌ خۆی بباته‌ ئارایشتگا تۆسقاڵێك غیره‌تی‌ نیه‌!  Emptyالأربعاء مارس 13, 2013 7:07 am من طرف danyar asuda

»  انتى فايروسى اتورن
ئه‌وه‌ی‌ خێزانی‌ خۆی بباته‌ ئارایشتگا تۆسقاڵێك غیره‌تی‌ نیه‌!  Emptyالأربعاء مارس 13, 2013 5:36 am من طرف danyar asuda

سبتمبر 2024

الأحدالإثنينالثلاثاءالأربعاءالخميسالجمعةالسبت
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

اليومية اليومية

سايته كان

سايته كان www.lawanikirkuk.com مالبه رى لاوانى كه ركوك www.lawanikurdistan.com مالبه رى يه كيتى لاوانى ديموكراتى كوردستان

ئه‌وه‌ی‌ خێزانی‌ خۆی بباته‌ ئارایشتگا تۆسقاڵێك غیره‌تی‌ نیه‌!

danyar asuda
    danyar asuda
    به‌ڕێوه‌به‌ری گشتی يانه ى كوردتيشك
    به‌ڕێوه‌به‌ری گشتی يانه ى كوردتيشك

ئه‌وه‌ی‌ خێزانی‌ خۆی بباته‌ ئارایشتگا تۆسقاڵێك غیره‌تی‌ نیه‌!  Empty ئه‌وه‌ی‌ خێزانی‌ خۆی بباته‌ ئارایشتگا تۆسقاڵێك غیره‌تی‌ نیه‌!

مُساهمة من طرف danyar asuda الجمعة سبتمبر 02, 2011 9:31 pm

ئه‌وه‌ی‌ خێزانی‌ خۆی بباته‌ ئارایشتگا تۆسقاڵێك غیره‌تی‌ نیه‌!  Ro%20(41)

مه‌لامسلم مه‌لاصالح فریزی‌
    ئه‌مڕۆ له‌م ڕۆژگاره‌دا ئارایشگای‌ ئافره‌تان له‌ناومان زیادی‌ كردووه‌! ئینجا له‌هه‌مووی‌ ناشرین ترو قێزه‌وه‌ن تر پیاوان له‌ ئارایشگاكاندا خانمان بڕازێننه‌وه‌! ده‌بێ‌ چ غیره‌ت و كه‌ڕامه‌تێكی‌ هه‌بێ ئه‌و كه‌سه‌ی‌ كه‌ به‌خۆی (بوك و خێزان و كچ و خوشكی‌) خۆی بداته‌ ده‌ستی‌ كه‌سانێكی‌ نا مه‌حڕه‌م كه‌به‌كه‌یفی خۆی ده‌ست له‌پرچ و چاوو لێوی‌ وه‌رداو بۆیان به‌سه‌ختی‌ بۆیه‌ بكات و بڕازێنته‌وه‌؟! هه‌ڵبه‌ته‌ ئه‌وانه‌ ئه‌گه‌ر كه‌سانێك بن موسڵمان نه‌بن یا وه‌ك ده‌ڵێن: گۆشت و چه‌لاوی‌ به‌رازیان خواردبێت! به‌لاَم به‌داخه‌وه‌ له‌ناو موسڵمانانیش ئه‌و دیارده‌ ناشیرن و ناشه‌رعیه‌ باو بووه‌و بوه‌ته‌ چاولێكه‌ریه‌كی‌ كوێرانه‌! خه‌ڵكی‌ ژن بۆ خۆی ده‌خوازێ‌ كه‌چی به‌ هه‌زاران چاوی‌ نامه‌حڕه‌م (كه‌ زینای چاوه‌كان: سه‌یركردنی‌ نامه‌حڕه‌مه‌ له‌هه‌ردوو ڕه‌گه‌ز)) به‌چاوی‌ جۆراوجۆره‌وه‌ سه‌یری ئه‌م بوكه‌خانه‌ ده‌كه‌ن (كه‌ نیوه‌ ڕووته‌)!،
    ئینجا له‌و هه‌موو وێنه‌و كرته‌ ڤیدۆیانه‌ش هه‌رگه‌ڕێ‌ كه‌ده‌كه‌وێته‌ ناو مۆبایل و كامێراو سه‌ر سیدی‌ و جاری‌ واشه‌ بۆ ئینته‌رنێت (خوا به‌گه‌وره‌یی خۆی په‌نامان بدات)! ئینجا ئه‌وه‌ سه‌ره‌تای‌ ناشه‌رعیه‌كانه‌ له‌تێكه‌ڵی و هۆڵ و جاری واشه‌ ئاهه‌نگ و ڕه‌شبه‌ڵه‌كیش هه‌رگه‌ڕێ‌! له‌سه‌ر شه‌ریعه‌تی‌ ئیسلامی‌ ژن ماره‌ ده‌بڕن كه‌چی به‌جۆرێك دوور له‌ڕێنوماییه‌كانی‌ ئیسلامه‌تی‌ ختوبه‌و گواستنه‌وه‌كه‌ی‌ ئه‌نجام ده‌ده‌ن! زۆر كار هه‌یه‌ نه‌ك ئیسلام پێی ڕازی‌ نیه‌ به‌ڵكو نه‌فسی مرۆڤیش ته‌نه‌فوری لێ‌ ده‌كات و قێزی‌ لێ‌ ئه‌بێته‌وه‌، ئه‌وه‌ش ڕووداوو حه‌ڕه‌كاته‌كانی‌ خه‌ڵكی‌ ڕۆژ به‌ڕۆژ سه‌یرترو نامۆتر ده‌بێت به‌ ڕێنمویی ئیسلامه‌تی‌ و كلتوری كوردایه‌تی‌! باشه‌ ده‌پرسم بۆچی پیره‌ژنی‌ (دایك و داپیرانمان) جوانی‌ ڕوواڵه‌تیان له‌ده‌ست نه‌ده‌دا؟ بپرسن وه‌لاَمه‌كه‌ش له‌ غه‌یره‌ دینان وه‌رگرن كه‌ ئه‌وه‌ گه‌وره‌ترین گه‌واهی دانه‌ جگه‌ له‌خۆت شاهێدیت بۆ بدات-ئه‌وه‌ نیه‌ ڕۆژانه‌ له‌ڕێگای‌ ڕاگه‌یاندنه‌كانه‌وه‌ ڕێنومایی بلاَو ده‌كرێته‌وه‌ بۆ ئافره‌تان كه‌ ده‌ڵێن: خانمی‌ به‌ڕێز نه‌كه‌ی‌ مكیاج زۆر بكه‌ی‌! نه‌كه‌ی‌ مكیاج زۆر به‌ ده‌م و چاوت وه‌ بمینێت! ئه‌گه‌ر چوویته‌ بازاڕ زۆر مكیاج مه‌كه‌! مكیاج له‌به‌ر تیشكی‌ خۆر ده‌م و چاوت ئه‌شێوێنێت!...هتد!
    سه‌یره‌كه‌ی‌ غه‌یره‌ دین ده‌م و چاویان له‌كاتی‌ پیری گۆڕانكاری‌ زۆری به‌سه‌ر دادێت، ئه‌وانه‌ش كه‌ وان به‌دوای‌ خۆڕازاندنه‌وه‌ به‌بێ‌ گوێ‌ دان به‌وه‌ی‌ كه‌ له‌ڕووی‌ شه‌ریعه‌ته‌وه‌ گوناهه‌! به‌ڵكو له‌ڕووی‌ ته‌ندروستیشه‌وه‌ زیانبه‌خشه‌! خۆشی و جوانیه‌كه‌ی‌ كاتیه‌و تێكچوونی‌ پێست و سزایه‌كه‌شی زۆر درێژخایه‌نه‌، دایك و داپیره‌مان بۆیه‌ جوانی‌ ده‌م و چاوو نوری‌ ڕوواڵه‌تیان له‌ده‌ست نه‌ده‌دا چونكه‌ (جوانكاریان): ئارایشگای‌ دینبه‌رو حه‌یابه‌رو پاره‌به‌ر نه‌بوو! به‌ڵكو جوانكاریان ئاوی‌ ده‌ستنوێژ بوو كه‌ تامردنیش به‌توو بی له‌لای‌ دانیشی و ده‌ستی‌ ماچ كه‌یت، خوای‌ گه‌وره‌ ئاگاداری‌ ئێمه‌ی‌ كردۆته‌وه‌ كه‌ خۆمان و ماڵ و مناڵمان (به‌ هۆكاری‌ كاری‌ باش و گوێ‌ ڕایه‌ڵیمان بۆ خواو پێغه‌مبه‌رصلی‌ الله علیه‌وسلم) بپارێزین له‌ ئاگری‌ دۆزه‌خ، له‌فه‌رمووده‌ی‌ به‌هێزیش هاتووه‌ كه‌: (هه‌موومان شوانین و هه‌مووشمان به‌رپرسین له‌وه‌ی‌ له‌ژێر ده‌ستمان دایه‌)و خۆ دزینه‌وه‌و ده‌ربازكردنیش له‌و به‌رپرسیاریه‌تیه‌ سوود ناگه‌یه‌نێت: كه‌ بڵێ‌ ی‌ ماڵ ومناڵ (و لۆمه‌ی‌ خه‌ڵكی‌) ئه‌وه‌یان پێ‌ كردم، كه‌سێك مونكه‌ڕ (بگره‌ حه‌ڕام) له‌ماڵ و به‌ر ده‌رگای‌ خۆی‌ بێت و نه‌یگۆڕی و یا هه‌ر به‌لای‌ كه‌م ناڕه‌زایی ده‌ر نه‌بڕێت و له‌ئاست حه‌ق و ڕاستی‌ خۆی كه‌ڕولاَڵ و كوێركات ئیتر واوه‌یلا به‌حاڵی‌ بۆ ئه‌و ڕۆژه‌ی‌ كه‌ نه‌ماڵ و نه‌مناڵ و نه‌ خه‌ڵكیش فریای‌ ناكه‌ون و له‌ بری ئه‌و سزاكه‌ش له‌ئه‌ستۆ ناگرن!
    ئینجا له‌كۆتاییدا ده‌ڵێم: ئایه‌تی‌ حیجاب كه‌ فه‌رمانی‌ خوایه‌ بۆ هه‌موو ئافره‌تانی‌ موسڵمانه‌ بێ‌ جیاوازی‌، چۆن نوێژو ڕۆژوو فه‌رزه‌ ئاوهاش له‌چك و خۆداپۆشین بۆ ئافرتانی‌ ئێمه‌ له‌هه‌مووكات و ساتێكدا (له‌ زانكۆو په‌یمانگاو قوتابخانه‌و بازاڕو سه‌یران و سه‌ردان و ماره‌بڕین و به‌شودان و...هتد) (به‌دیاربوونی‌ نامه‌حڕه‌م) فه‌ڕزو واجبه‌، هه‌ڵبه‌ته‌ ئه‌گه‌ر موسڵمانی‌[خوا]ناس بین؟!.

الوقت/التاريخ الآن هو الثلاثاء سبتمبر 24, 2024 5:25 am